Ścieżka sensoryczna, jako wsparcie rozwoju Twojego dziecka? Tak!

Aby uświadomić sobie, jak potężne wsparcie w prawidłowym rozwoju dzieci ma ścieżka sensoryczna, należy najpierw zrozumieć, czym w ogóle jest integracja sensoryczna.
Integracja sensoryczna to sposób, w jaki dziecko odbiera i porządkuje wrażenia zmysłowe płynące ze świata.
Zmysły podstawowe dla integracji sensorycznej (dotyk, równowaga oraz czucie ciała) mają zasadnicze znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu.
Ich zintegrowanie jest podstawą prawidłowego rozwoju intelektualnego, emocjonalno-społecznego i psycho-ruchowego.

Zaburzona integracja sensoryczna.

Dzieci z zaburzoną integracją sensoryczną nie potrafią prawidłowo przetwarzać bodźców ze świata zewnętrznego, które docierają do nich za pośrednictwem zmysłów i reagują na
nie strachem lub agresją. Czasami wycofują się do własnego świata, by uniknąć nieprzyjemnych doznań, a czasami reagują nadpobudliwością ruchową, ponieważ nie nadążają z przetwarzaniem informacji płynących ze świata.

Terapia sensoryczna

Terapia sensoryczna ma na celu poprawienie zdolności integracji bodźców zmysłowych dziecka, w formie przyjemnej zabawy, tak by mogło ono maksymalnie, jak to możliwe, ”oswoić” zewnętrzny świat w całej jego różnorodności, nie obawiało się go i nie uciekało przed bodźcami, a potrafiło je przyjmować i prawidłowo na nie reagować.

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna to baza terapii sensorycznej, która przywraca rozwój intelektualny i emocjonalno-społeczny dziecka. Jest to zatem ogromne wsparcie dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, ale przede wszystkim jest to produkt dedykowany dzieciom zdrowym, jako mądra i funkcjonalna alternatywa plastikowej zabawki.

Ścieżka sensoryczna jest to nic innego jak układ paneli sensorycznych, które różnią się od siebie wypełnieniem. Najlepiej, aby to były wypełnienia naturalne. Panele ułożone obok siebie dostarczają dziecku mnogość doznań zmysłowych. Dziecko, dotykając dłońmi i stópkami wypełnień w panelach sensorycznych, rozwija przede wszystkim zmysł dotyku, najważniejszy zmysł w pierwszych latach życia dziecka. Badania dowodzą, że rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny w dużej mierze uzależniony jest właśnie od tych doznań dotykowych, które dziecko otrzymało we wczesnym dzieciństwie.

Dotyk otwiera drzwi do nowego świata.

Dotyk otwiera przed dzieckiem drzwi do nowego świata, w którym może z zapałem, radością i skupieniem eksplorować wszystko, niczym astronauta na nowo odkrytej planecie.

Zobacz:  11 mitów w pierwszej pomocy niemowlętom.

Dlatego właśnie małe dzieci, tak chętnie wkładają różne przedmioty do buzi. Ważne jest, aby umożliwić dziecku dotykanie przedmiotów o różnych kształtach, powierzchni, temperaturze,
konsystencji. Zatem, pobudzanie receptorów w skórze dłoni i stóp prowadzi do utrzymania kontaktu z otoczeniem i harmonijnego współdziałania ze światem i swoim organizmem.

Nie zawsze jednak jest to proste do wykonania. Dziś nasze dzieci mają trudniejszy dostęp do naturalnej sensoryki, niż my za naszego dzieciństwa. Duże, miejskie aglomeracje, zamknięte osiedla wyłożone kostką brukową, lockdowny i kwarantanny, i niezliczone wirusówki (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) niestety utrudniają nam, rodzicom, zadbanie o odpowiednio wysoki kontakt dzieci z przyrodą. Co więc
możemy zrobić? Przynieść przyrodę do domu! Dosłownie! Jak?
Zaprosić The Beejoy, po prostu. Naturalne heksagony sensoryczne dają tę namiastkę natury, zamkniętą w estetycznych, drewnianych ramach. Wybór jest naprawdę ogromny! Białe, greckie otoczaki z naturalnym brokatem, połyskującym w słońcu? Proszę bardzo. Aromatyczne ziarna kawy, które po mocniejszym pocieraniu paluszkami, wydzielają przepiękny zapach ukochanego napoju każdej Mamy? Już się robi! A co,
jeśli podskoczymy do lasu i pobawimy się w tropicieli leśnych zwierząt? Panel „Leśne tropy” jest gotowy do drogi! A może morze? Wooow, to dopiero jest przygoda! Fasola, kamyki szklane, groch, sznurek bawełniany, bambus, pompony wełniane, sznur jutowy? Każdy panel jest wyjątkowy i ma w sobie ogromny potencjał.

Nie o sam dotyk tutaj chodzi

Ścieżka sensoryczna, jako ważny element terapii sensorycznej, ma ogromną moc wspierania dzieci w naturalnym rozwoju, wpływając również na:
-percepcję wzrokową i słuchową,
-propriocepcję, czyli czucie głębokie (zmysł orientacji, ułożenia części własnego ciała),
-rozwój mowy,
-ćwiczenie równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
-rozwój motoryki małej i dużej,
-naukę chodzenia boso po różnych fakturach,
-korygowanie wad postawy,
-krążenia, poprawę kondycji psycho-fizycznej,
-nastrój, wyciszenie, relaks,
-regulację napięcia mięśniowego,
-poczucie bezpieczeństwa,
-tworzenie mapy ciała,
-komunikację dziecka ze światem,
-kreatywność dziecka,
-zainteresowanie światem przyrody.

Zobacz:  Najmłodsi przed ekranem. Dlaczego nie warto?

Choć panele sensoryczne kojarzą się przede wszystkim z chodzeniem, dotykaniem, oglądaniem, to możliwości ich wykorzystania jest nieskończenie wiele! Panel sensoryczny to
idealna baza do tworzenia zabaw. Nie tylko rozwijających motorykę dużą, ale także manualnych, plastycznych, matematycznych, logopedycznych, a nawet do oswajania z jedzeniem!
To idealne akcesoria nie tylko do domu, czy przedszkola. To też wspaniałe uzupełnienie warsztatu pracy w terapii ręki, terapii integracji sensorycznej, terapii karmienia, czy logopedycznej.
Ale to nie wszystko. Całą zabawę uatrakcyjnią specjalnie stworzone przez The Beejoy ścieżki dźwiękowe, które można odtwarzać w trakcie pląsania po heksagonach sensorycznych.
Każdy panel ma swoją indywidualną melodię. Dzięki temu, dziecko oczami wyobraźni przeniesie się wielu miejsc. Wpadnie na chwilę do kopalni soli „Kłodawa” (która to sól jest wykorzystywana do produkcji panelu Słony Paluszek). Pobiegnie na pastwisko, gdzie pasą się kolorowe owce. Odwiedzi ulubioną kawiarnię rodziców, albo poleci na mroźną Arktykę przybić piątkę niedźwiadkowi polarnemu.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Tak więc widzicie, drodzy Rodzice, że ścieżka sensoryczna to ogromne wsparcie dla Was w zadbaniu o prawidłowy rozwój Waszych dzieci. Ale nie o rozwój tutaj chodzi, a przede wszystkim o świetny czas razem, całą rodziną! Wspólna energetyczna lambada na panelach? A może rozciągający wszystkie mięśnie rodzinny twister, czy joga? Z The Beejoy wszystko jest możliwe.
Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Autor:

Basia Jankowska
mama Józi, twórca marki The Beejoy, produkującej naturalne panele sensoryczne w kształcie heksagonów. Pomysł na ten sensoryczny biznes zrodził się w głowie mamy między nocnymi
karmieniami półrocznej wtedy Józi i już w niej pozostał. Efekty można obserwować codziennie na instagramie @thebeejoy.pl.
Zachwyt naturalną sensoryką murowany.

Produkty The Beejoy do kupienia na:https://mamaville.pl/marki/the-beejoy-723

mamaville

gonia@mamaville.pl