Świadome przygotowanie do porodu. Masz ten wpływ!

Jestem doulą od 8 lat. W tym czasie widziałam bardzo różne podejścia. Czasami to oznacza przygotowanie jak do egzaminu z położnictwa: procedury, powikłania, czytanie czasopism naukowych i rekomendacji WHO. A czasami kończy się na spakowaniu torby zgodnie ze szpitalną listą i wyszykowaniu mieszkania na nowego członka rodziny. Chcę Ci pokazać, co to znaczy dla mnie – i jak wspieram kobiety w przygotowaniu się na wszystko, co może się wydarzyć od pierwszego do ostatniego skurczu. A nawet dłużej. 

Świadome przygotowanie – czyli co?

“Na co ja się mam przygotować, idę rodzić do szpitala, tam pracuje mój lekarz, to dobry szpital i dobra opieka”. “Kobiety zawsze rodziły dzieci, a nie było żadnych szkół rodzenia”. Słyszałaś? A może nawet wygłosiłaś podobne zdanie?

Uważam, że – niestety – podejście typu “jakoś to będzie” nie sprawdza się najlepiej, jeśli chodzi o rodzenie dzieci. Dlaczego? Bo to zbyt ważna sprawa, żeby pozostawić ją przypadkowi. Poród może mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia i prawdopodobnie zapamiętasz go do końca życia. Warto się temu przyjrzeć!

Przygotowanie głowy

Co wiesz o rodzeniu? Prawdopodobnie wiele z tego, co uważasz za prawdę, jest nieaktualne lub oparte na przekonaniach, a nie faktach. Zaskoczona? Filmowa wizja porodu to maksymalnie godzina według schematu: “chyba mam skurcze – chlust wód płodowych – przyj! – krzyk dziecka”. A przecież średni czas pierwszego porodu to 16 godzin. Masz wyobrażenie, co się dzieje w tym czasie, co można wtedy robić i jak można się czuć? No właśnie.

Świadome przygotowanie to tak naprawdę wzięcie odpowiedzialności za poród, zrozumienie swoich potrzeb. Bardzo ważne jest zdobycie podstawowej wiedzy o tym, jak może wyglądać poród (naturalny i cesarski), co możesz czuć, co jest normalne i naturalne. Ta wiedza pozwoli ci poczuć się bezpieczniej i dokonać wyboru, tam, gdzie to możliwe. Dzięki niej będziesz też umiała znaleźć właściwych ludzi i miejsce do porodu.

.

Czyli muszę skończyć położnictwo?

Wcale nie! Poród to nie egzamin. Jednak podstawowa wiedza na temat porodu jest po prostu przydatna. Jeśli nie masz wiedzy, nie znasz swoich opcji. A jeśli nie znasz opcji – nie możesz z nich skorzystać. Wiedza jest kluczem do stworzenia planu porodu, który będzie wypływał z twoich potrzeb. Nie daj sobie wmówić, że plan porodu jest nieistotny. Nawet, jeśli coś potoczy się nie po twojej myśli, samo spisanie go sprawi, że będziesz miała lepszą orientację w sytuacji.

Zobacz:  Bezpieczny Sen.

Większość z nas o porodach słyszy od bliskich kobiet. Te opowieści często mają wiele z legendy – jest w nich ziarno prawdy, która płynie z osobistego doświadczenia… i sporo niepopartych nauką przekonań. Wiedza o tym, jak może przebiegać poród i co jest normalne, pozwoli ci z większym spokojem podchodzić do cudzych historii.

Gdzie zdobyć rzetelną wiedzę? Wiele możesz znaleźć w internecie, np. na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku. Możesz też sięgnąć po książki, odbyć edukację przedporodową u położnej albo skorzystać ze szkoły rodzenia – stacjonarnie lub online.

Wiem już wystarczająco dużo, i co dalej?

Świadome przygotowanie nie kończy się na zdobyciu informacji. Teraz czas ich użyć: stworzyć plan porodu, a następnie zacząć szukać miejsca i personelu, który będzie wspierał twoją wizję. Pamiętaj, że plan porodu to w rzeczywistości spis twoich preferencji, a nie sztywny scenariusz. Zawsze możesz zmienić zdanie, jeśli będziesz chciała, ale samo przemyślenie różnych kwestii ułatwia podjęcie decyzji.

Może się jednak okazać, że nawet spisanie planu sprawi ci trudność, albo zdasz sobie sprawę, że nie umiesz sobie wyobrazić opcji innej niż wymarzona. Możesz też zorientować się, że samo myślenie o porodzie sprawia, że czujesz lęk. Warto wtedy nie odpuszczać i zastanowić się, jak sobie pomóc. Poród nadejdzie niezależnie od twojej woli, a stan twoich emocji może mieć spory wpływ na jego przebieg. Warto sięgnąć po wsparcie douli, rozmowę z wspierającą położną albo kontakt z psychologiem.

Przygotowanie ciała

W myśleniu o porodzie łatwo skupić się na przygotowaniu ciała. Masaże krocza, fitness dla ciężarnych, joga, do tego racjonalne jedzenie, suplementacja i ziołowe herbaty. Wizyty u fizjoterapeutki, regularne badania, ćwiczenia oddechowe. Oczywiście, zdrowe ciało to wielka wartość! Forma fizyczna wpływa na dobrostan twojego dziecka, bez dwóch zdań.

Łatwo jednak przeoczyć, że ciało jest nie tylko narzędziem do rodzenia, o które dbamy, by było sprawne, odpowiednio rozciągnięte i silne. Ciało jest też twoimi zmysłami, które ciągle współpracują z umysłem. Reaguje na emocje, zanim jeszcze zdążysz je rozpoznać. A w czasie ciąży i porodu współpracuje z dzieckiem w niezwykłym, nie do końca jeszcze poznanym mechanizmie wymiany informacji hormonalnych.

Zobacz:  Szkoła rodzeni, warto, czy się opłaca…

Dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy w porodzie jest zaufanie – własnemu ciału, mądrości natury, dziecku, osobie pełniącej opiekę medyczną… Gdy ufasz, znika strach i niepewność. Kultura rzadko wspiera nas w tym, byśmy wierzyły w siebie, współpracowały ze swoim ciałem, umiały rozpoznać jego sygnały. Ciąża to doskonały czas, żeby odkryć to na nowo.

To ty wybierasz!

Uważam, że każda z nas zasługuje na dobry poród, choć dla każdej będzie to oznaczało coś innego. Wierzę w mądrość kobiet i to, że mając wiedzę o sobie i niezależnych faktach – wybierzesz najlepiej, jak to możliwe. 

W mojej pracy stworzyłam kursy online, gdzie wspieram kobiety w dojrzewaniu do własnych decyzji porodowych i uczę technik świadomego rozluźniania ciała. Są dostępne na mojej stronie: https://blekitnyporod.pl/ . Dla kobiet przygotowujących się do porodu napisałam również książkę Błękitny Poród. Masz ten wpływ, która wraz z zeszytem ćwiczeń może być twoim wsparciem od dowolnego momentu ciąży aż do końca jej czwartego trymestru. Znajdziesz ją pod adresem: https://rownowazni.trefl.com/ksiazki/blekitny-porod/. Zajrzyj, jeśli szukasz wsparcia, które poprowadzi Cię przez przygotowania do porodu – krok po kroku, miesiąc po miesiącu.

Poród może mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia i prawdopodobnie zapamiętasz go do końca życia. Warto się temu przyjrzeć!

Autorka: Beata Jedlińska

Jest hipno-doulą, inicjatorką idei Błękitnego Porodu i autorką książek „Błękitny Poród. Masz ten wpływ” oraz„Błękitny Poród Rodzinny”. Jest też coachem w trakcie akredytacji ICF (International Coaching Federation).

Jest mamą trójki wspaniałych dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Dzięki tym porodom jestem tu dziś z Tobą!   

Od ponad 2014 wspieram kobiety i ich bliskich w okresie okołoporodowym. Obecnie odbywa się to głównie poprzez warsztaty stacjonarne, Błękitne kursy online i Błękitną Szkołę Ciąży i Rodzenia.

Współpracuję tylko z najlepszymi profesjonalistami opieki okołoporodowej, którzy doceniają kobiecą siłę, dla których poród to pasja, a medycyna opiera się na dowodach naukowych.

mamaville

gonia@mamaville.pl